Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozdělení punku

23. 5. 2008
Během těch několika let, co je tu punk s námi, se vytvořili punkové podskupiny - rozdělení: Street-Punk, Anarchy-Punk, Oi!, NeoPunk, Punk-Rock, HardCore, aj.
Tyto styly jsou buď rychlejší, pomalejší, vulgárnější, s jinými názory, apod...

STREET-PUNK
Street-Punk je tak zvaný punk z ulice, protože se vyjadřuje o pouličních jevech. Hrají v něm často hudebníci, kteří znají jen pár akordů či not. Zpívají se v něm texty o pouličních bitkách, různé slogany a.t.d. U nás v Čechách má street punk nemalé zastoupení. Známou českou street-punkovou kapelou jsou K.o.S.

ANARCHY-PUNK
Je to punk vyjadřující anarchistické názory. Vystupuje proti společnosti, konzumnímu světu a rasismu. Slovo "Anarchy" zde vystupuje jako symbol chaosu. Známé Anarchistické skupiny (spolky) jako jsou CRASS (CONFLICT), FLUX OF PINK INDIANS či POISON GIRLS zastávají politickou myšlenku svobodného rozhodování a vyjadřování. Mnohé kapely přijímaly také vegetariánské stravování a brojili proti poškozování přírody.

OI!
"Oi!Oi!Oi!" řvali davy punků na koncertech THE EXPLOiTED. Tato hudba je něco jako druhá vlna Street - punku. Je jednoduchá ale úderná a má mnohdy jednoduchý refrén, který může opakovat dav nadšenců. Tento výraz (Pozdrav) vymyslela londýnská chuligánská kapela COCKNEY REJECTS ve své písni "Oi! Oi! Oi!". Oi znamená ve slangu "Hej ty". Texty tohoto stylu se motaly kolem dělnické třídy, piva, hospody, pouličního života, Punx & Skin a jiné. Na scénu se dostávají kapely tvrdšího ražení jako: SHAM 69, ANGELIC UP STARTS, INFA RIOT, SKREWDRIVER,ONE WAY SYSTEM, BLITZ, 4 SKINS, OI POLLOI, BUSINESS, a.j. Tato hudba je o něco rychlejší než klasický punk a má více agresivnější texty. Možná že tato hudba způsobila rozvrácení přátelských vztahů mezi Punx a Skins. Mnozí lidé si začali "hrát" na skins, ale použili k těmto názorům rasové předsudky a fašistickou myšlenku. Potom už stačilo, když nějaký tenhle magor zahajloval na fotbalovém zápase a už to bylo. Přišly masmédia a přišili hnutí Skins teorii, že bylo od počátků xenofobií. A jak je to z Oi! Scénou u nás? U nás v ČR začala Oi! Hrát na začátku 90 let skupina Orlík. Pod rouškou husistických textů vystupujících proti komunismu propagovali neonacismus.

NEO-PUNK
Je to tak zvaný "Nový Punk". Tato hudba se moc neuchytila. Jde o punkovou modernu. Je to punk s různými samply a jinými technickými vymoženostmi.

HARD CORE
HC je ještě tvrdší v mnoha případech než samotný Punk i přesto, že se zrodil v U.S.A. HC nezastupuje žádné názory a podporuje chaos. Tak to vypadlo i na hardcorových koncertech. Publikum bylo smíšené: Punx, Skins, Metalisté, HardCorový fandové a k tomu halda reportérů. Často docházelo na HC koncertech k masitým rvačkám. Texty tohoto stylu jsou agresivní, vulgární a často i nesrozumitelné. Nejznámější HC bandy: DEAD KENNEDYS, DISCHARGE, MAU MAS, G.B.H., D.R.I., S.O.D., M.O.D., AGNOSTIC FRONT, CRO MAGS, CONFLICT, DEZINFEKCE, CRUCIFIX,....

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář